Socialdemokratiet i Kerteminde Kommune har de seneste år sat tydelige aftryk på hverdagen for både børn, unge, voksne og ældre. Med en række konkrete initiativer på tværs af velfærd, miljø og fællesskab arbejder partiet målrettet for en kommune, hvor tryghed, trivsel og nærhed er i centrum – og hvor udviklingen fortsætter.
Tak til alle for et kæmpe stort engagement til vælgermøde om Odense Havns udvidelses ønsker.
I ti år har 79-årige Kai Holm været en markant skikkelse i Kerteminde, hvor hans engagement i idræt, fællesskab og frivilligt arbejde fylder hans hverdag. Med en fortid som lærer, håndboldtræner, klubformand og aktiv idrætsudøver stiller han nu sin erfaring til rådighed i lokalpolitikken – drevet af ønsket om at styrke sammenhængskraften og de frivillige kræfter.
Socialdemokratiets byrådsmedlem og gruppeformand Karen Dalsgaard stiller op til kommunalvalget 2025 med et klart fokus: mennesker før systemer, tryghed i hverdagen og stærke fællesskaber i hele Kerteminde Kommune.
Malene Hansen stiller op for Socialdemokratiet med et tydeligt mål: at skabe stærke fællesskaber for børn og unge i Kerteminde Kommune. Hun tror på tidlig forebyggelse, trivsel i skolen og flere gode fritidstilbud til kommunens unge.
Kertemindes gamle rådhus står foran store beslutninger. For Allan Sjørslev handler det ikke kun om mursten, men om mennesker og muligheder. Han ønsker, at en eventuel forandring skal bruges til at skabe et grønt og levende byrum for alle.
Fremtidens skole har fyldt meget i den lokale debat – og med god grund. For hvad kan være vigtigere end vores børn og deres trivsel?
Lars Rasmussen stiller op for Socialdemokratiet med et klart mål: at styrke hverdagen i Kerteminde Kommune. Han vil bevare naturen, sikre robuste lokalsamfund og udvikle velfærden for både børn, ældre og mennesker med handicap – med respekt for fællesskabet og den sunde fornuft.
Skoleleder og lokalpolitiker, der genopstiller til byrådet i Kerteminde Kommune
Efter mange år som halinspektør, regnskabschef og foreningsmenneske stiller Allan Sjørslev nu op til byrådet i Kerteminde Kommune for Socialdemokratiet. Han vil være med til at sikre, at den positive udvikling, kommunen oplever, fortsætter – med ansvar, nærvær og fællesskab i centrum.
Hun kender Kerteminde Kommune indefra, har et hjerte, der banker for mennesker – og et hjerte, der banker for 90’er-musik. Socialdemokratiets Karen Dalsgaard stiller op til kommunalvalget 2025 med et stærkt lokalt engagement og en tro på, at fællesskab og tryghed er vejen frem.
Britt er socialdemokrat, underviser i FOA-regi og bosat i Martofte på Hindsholm. Med fire perioder i lokalpolitik og et langt arbejdsliv i ældreplejen har hun gjort det til sin mission at styrke fællesskaberne – og sikre ordentlige vilkår for dem, der tager sig af andre.
Hun har boet i Kerteminde næsten hele sit liv, arbejdet med mennesker i alle aldre og kender lokalsamfundet som sin egen bukselomme. Nu stiller Malene Hansen op for Socialdemokratiet – drevet af ønsket om bl.a. at skabe trygge rammer for børn, unge og familier.
I mere end tre årtier har Lars Rasmussen gjort hverdagens samtaler til sin styrke – først på Lindø, siden bag rattet i bus og taxa.
Efter 40 år i kulturens tjeneste brænder Ole for at give alle børn og unge i kommunen lige adgang til musik, teater og kreative fællesskaber. Som leder af Musik- og Kulturskolen i Kerteminde arbejder han for, at kulturen skal samle mennesker - på tværs af alder, byer og baggrund.